Jak se připravit na svůj první závod?
Dostávám od vás poměrně často otázku na stejné téma a to jak se připravit na svůj první závod. Proto jsem se rozhodl napsat takový malý manuál, kde najdete moje rady a typy, které jsem nasbíral za léta závodění a trénování svých klientů. Samotný manuál je cílený spíše na úplné začátečníky. Ale myslím si, že mírně až středně pokročilý závodník by si z toho to článku mohl, taky něco odnést.
Takže začneme úplně od začátku, což je výběr závodu.
Závodů je velké množství a každý rok vznikají nové. Bohužel nevýhoda těchto závodu je cena, která startuje od nějakých cca 600 kč. Za některé závody můžeme zaplatit dokonce i něco přes 3000 kč. Takže je jasné, že nechceme zbytečně vyhazovat peníze za závod, který za to nestojí. Proto sem dám odkazy na závody, které určitě za to stojí. A pokud vy sami znáte nějaký závod, který není v seznamu, napište mi a já ho rád přidám. Začnu podle svých osobních zkušeností a podle mého (zcela jen mého) hodnocení závodů.
1) Predator race:
Líbí se mi jejich tvořivost, každý rok nové překážky, nové druhy závodu. Už současně nabízí několik úrovní závod pro děti, až pro profesionály.

2) Gladiator race:
Sice je tento závod na druhém místě, ale mám ho stejně rád jako predator race. Pořadatele vědí, co dělají, překážky jsou různorodé, trať náročná, ale i zábavná.

3) Army run:
V dřívějších letech to byl pro mě top závod. Hlavně závod ve Vyškově. Bohužel v současnosti se změnili pořadatelé a už samotný marketing stojí za prd. Uvidíme, jak budou vypadat závody.

4) Spartan race:
Podle mého asi nejznámější závod vůbec. Pro mě je až na 4 místě. Je to, způsobené pocity ze samotného závodu. Další věc co mi vadí, je nemožnost pořadateli vytvářet vlastní překážky a musejí všechny věci mít předem schváleny od základny spartan race, což zpomaluje jejich „vývoj“. A díky tomu mi přijde, že pomalu strádají za konkurencí. Není to výtka vůdčí ČR/SK pořadatelům, spíše výtka vůči systému. Nicméně stále se jedná o závod, který za vyzkoušení stojí.
  
5) Heroes race:
Dosud jsem se nedostal k vyzkoušení, ale od profesionálních sportovců čtu samou chválu. Tak třeba to bude mít někdo blízko a může zkusit. 

6) Bahňák:
I když je tento závod poměrně krátký, má svoje kouzlo. Velice rád ho doporučuji svým klientům jako úvod do světa závodů.

7) Urban challenge:
Jedná se o nejednodušší překážkový závod, který jsem měl tu čest vyzkoušet. Bohužel cena, kterou za tento závod požadují, neodpovídá kvalitě, ani zpracování.  Ale třeba se v dalších letech poučí ze svých chyb a bude závod kvalitnější.
Nyní se přesuneme k samotné přípravě na závod.
Potřebný čas na přípravu
Na začátek vás bude zajímat kolik času taková „základní“ příprava může zabrat. Z osobní zkušenosti bych si troufnul říct, že stačí 1 - 2 měsíce. Samozřejmě je zde hodně proměnných. Například: Jak často můžete trénovat. Jaká je vaše současná fyzička a jaký výsledek očekáváte. Nicméně pokud si aspoň dvakrát v týdnu půjdete zacvičit, tak za měsíc budete připraveni na zábavné zdolání závodů.
První část tréninku (běh)
Samotnou přípravu bych rozdělil na tři hlavní prvky: běh, cvičení s vlastní vahou, plavání.
První začnu s během, který je podle mého nejméně oblíbený, ale je velice důležitý. Když už známe délku našeho závod, tak víme, kolik musíme uběhnout na „jeden zátah“. Ale pozor obzvlášť Predator race a Spartan race rádi přidávají na vzdálenosti. Proto radím trénovat minimálně 30% delší vzdálenost, než je samotná délka závodu (7 km závod = 9 km trénování). Ale to pro sekci běh nekončí, nesmíme zapomínat na kopce, které na závodech jsou a určitě budou. Takže žádné vymlouvání a hezky zařadit kopce do vašeho běžeckého tréninku. Dále jsou velice účinné běžecké intervaly, které zlepšují rychlost, výbušnost. Uvedu jednoduchý příklad tréninků na intervaly:400m maximální běh (může být i kratší) a 100m chůze (nebo 1 - 2 min odpočinek).
Druhá část tréninku (cvičení s vlastní vahou)
Druhý a stejně důležitá část cvičení je cvičení s vlastní vahou. Tyto závody doopravdy otestují vaší kondici na různých překážkách. Budete se muset vypořádat se šplhem, ručkováním, broděním v bahně. Všechny překážky budete muset aspoň zkusit, pokud se vám nepodaří překážku zdolat, půjdete na handicap. Každý závod si volí svůj vlastní „trestný cvik“, nejčastěji to je burpees, běh, plazení, krabýci. Všechny překážky dohromady jsou konstruovány tak, aby vás co nejvíce otestovali, aby z vás dostali maximum. Když to vezmu od kořenů, jedná se o dospěláckou verzi dětského hřiště, tedy když jsme byly malý a lezly jsme po stromech, blbnuli na různých prolézačkách a ve škole jsme museli šplhat po lanu, nebo tyči. Dostávali jsme známky za výmyk nebo chůze po kladině. Všechno tohle je přeneseno do závodů.
Takže co trénovat?
1) Kliky (různé kombinace): posilující horní část těla

2) Burpees: hodně se využívá jako trest za ne zdolání překážky + rozvíjí kompletně tělo

3) Shyby/Výdrž ve visu: využijete při různých přitahování/udržení při zdolávání různých překážek

4) Ručkování: Každý závod obsahuje nějaký ten styl ručkování

5) Dřepy, výpady (různé kombinace): posílení dolní části těla

6) Sed-leh, Kris - kros, Veslovačky (a další cviky na střed těla): posílení středu těla

7) Šplh na laně či na tyči

Toto bych řekl, že je úplný zákal, ale na druhou stranu i s tímto si vystačíte.
Plavání
Na některých závodech, a že jich není málo, najdete překážku, kde bude nutné plavat. Proto bych doporučil občas si zajít na nějaký ten bazén a hodinku si tam plavat. 

Pokud tyto tři základní věci budete provádět během vaší přípravy na závod, mohu vám slíbit, že vás závod bude i bavit. Pokud si s tréninky nevíte rady, nebo jen nevíte jak si trénink postavit, můžete přijít na jednu z mých skupinových hodin ve Slaném. Nebo se můžete rovnou stát členem naší tréninkové skupiny Predator workout Kladno (členství je zdarma), díky které získáte výhody na závodech (levnější startovné) a spoustu nových kamarádů se stejným zájmem.
Po natrénování se přesuneme k oblečení/ obuvi a k jídlu
Začneme u volby bot
Boty rozdělíme opravdu jen základně. První důležitý faktor je, aby vám bota sedla. Doporučuji si zajít do obchodu a konkrétní botu opravdu vyzkoušet. Bota by neměla být velká, pozor na šířku nártu. Jsou výrobci, které dělají oba ty bot (široký a úzký nárt), opět nutné vyzkoušet, který boty vám sedí. Dále je vzhled / funkčnost podrážky (vzorek). Pokud se běhá po silnici, nebo na pevných cestách není nutné, aby boty měly velké vzorky. Protože na těchto cestách by se vám blbě běželo a ještě by vás to vysilovalo. Naopak pokud bude závod veden v terénu, kde se očekává na bahnité cesty, jsou velké vzorky velice prospěšné. Hřeby začátečníkům, ani mírně pokročilým nedoporučuji, už z důvodu bezpečnosti ostatních závodníků. Osobně doporučuji tyto značky: inov-8 (sponzor gladiator race),icebugrunning (sponzor predator race). Snad si každý vybere. A pokud nechcete utrácet velké peníze za boty, jděte k Vietnamcům a kupte si za 200 kč boty s nějaký větší vzorkem a máte na jeden závod vystaráno. Jen pozor osobně bych raději tyto boty nepoužíval do větších vzdáleností, než je 10km, ale na zkoušku jestli vás závodění bude vůbec bavit to stačí.
Oblečení
Všeobecně platí pravidlo mít na sobě co nejméně oblečení. Důvod je jednoduchý čím měně budeme mít na sobě oblečením, tím menší váhu budeme tahat po namočení od vody, nebo umazání od tekutého bahna.  Další pravidlo je mít co nejvíce přilnavé oblečení. Je pravda, že to nemusí být všem příjemný, třeba z důvodu větších proporcích. Ale čím větší oblečení = větší váha po namočení plus hroší pohyblivost způsobu „vytahání namočeného oblečení. Věřte, že takhle by vás to hodně otravovalo a při běhu, zdolávání překážek překáželo.

Často můžete vidět spoustu běžců bez trika, to není proto, aby sváděly holky, nebo ukazovaly, jak moc velký svaly mají (někteří to možná dělají :D ), ale je to lepší pro celkový pohyb. Není, co by se namočilo a není, co by překáželo. 
Předzávodní strava
Nebudu tu psát šílené jídelníčky, jelikož se jedná o návod pro začátečníky a mírně pokročilé, ale nějaká pravidla bychom před závody mít měli. Určitě bychom měli jíst (a to nejen před závody) vyváženě (nepřehánět to s tuky, nebo cukry). Určit bych doporučil minimálně týden před závody jíst nějaké minerály, kvůli křečím. Den před závodem vám to moc nepomůže. Neexperimentovat s žádnou dietou.
Den závodu
Snídaně
Snídani bychom měli volit lehčí, žádné experimenty a ne příliš velkou porci. Musíme znát taky své tělo a to kvůli vstřebání snídaně. Každé jídlo má jinou dobu vstřebání a běžet s plným žaludkem a krkat banán, není nic příjemného.

Vysvětlení: Každý má trávení jiné mě osobně stačí si dát poslední jídlo cca 2:30 před závodem a jsem v pohodě, ale někdo to může mít 3h, nebo 1h.

Po závodě bychom si měli dopřát určitě rychlé sacharidy například banán.
Suplementy
Upřímně na krátké vzdálenosti nejsou nutné nějaké doplňky stravy, ale pokud už mermomocí chcete si něco zobnout, určitě si to vyzkoušejte nanečisto na nějakým tvrdém tréninku. Může se stát, že vaše tělo bude reagovat stylem, který byste nečekali (po zvracení, nevolnost). Nevěřili byste, kolik známých mě neposlechlo, vzali si na startu energy gel a po pár metrech zvracely nebo museli závod skončit. Samotný závod je stres pro celé tělo. Srdce vám tluče, nervy pracují a adrenalin máte v krvi. Tohle všechno způsobuje je stav, který by se dal porovnat stavu, když musíte utéct, abyste si zachránily život. Tělo při těchto situacích odebírá energii například z trávicího traktu (žaludek, střeva) a předávají k potřebnějším svalům (nohy, ruce). Tohle může způsobit nevolnost při použití nějakého nevyzkoušeného suplementů. Takže na závodech nikdy nebudeme experimentovat a budeme aplikovat pouze vyzkoušené suplementy, které vám pomáhají „přežít“.
Revers
Na každý závod musíte mít podepsaný revers. Tímto dokumentem vlastně oznamujete, že jste si vědom všech možných nebezpečí a že jdete na závod na vlastní nebezpečí.
Níže dám odkazy na reverzy některých závodů

Predator race: ZDE
Army Run: ZDE
Gladiator race: ZDE
Při příjezdu na závod
Registrace
Při přijetí na závod hledejte jako první stánek/ budovou s nápisem REGISTRACE. Na tomto místě také naleznete nástěnku se všemi závodníky podle abecedy / času startu. Najdete své jméno a vedle něj uvidíte startovné číslo, toto číslo si zapamatujte (budete potřebovat u registrace).
Často jsou kvůli zrychlení registrace vytvořené „kóje“ v rozmezích startovních čísel. Například 100 - 200 druhá koje 201 - 300. Vy půjdete do vaší koje, kde řeknete své startovné číslo. Po nalezení vaší „složky“ po vás budou chtít občanský průkaz a podepsaný revers. Vy jako odměnu dostanete obálku s vaším startovním číslem a čipem. 
Co s čipem?
Někdy je čip ve startovním čísle, ale někdy je umístěný na takovým pásku se suchým zipem. Nejčastěji se upíná kolem kotníku, ale už jsem měl taky zkušenost s upnutím na zápěstí (je lepší si vždy přečíst startovné podmínky závodu).
Co s číslem?
Startovní číslo musí být viditelně umístěn na záda, nebo na kraťasy. Většinou slouží jen jako vstupní vstupenka do startovního koridoru, jelikož po jedné překážce ztratíte.
Kam s batohem?
Další hledaný stan se nazývá „USCHOVNA“. Zde si můžete schovat batoh s věcmi. Na váš batoh bude přilepený „obojek“ s vaším číslem, který vám nějakým způsobem ještě připevní na ruku (papírový náramek / fixou).
Co by měl obsahovat batoh v úschovně
Někdo si tam dávám jen klíče a mobil já osobně si tam dávám daleko víc věcí.

1) Ručník: tak určitě víme na, co se ručník používá :D

2) Suché oblečení (tričko/spodní prádlo/ kalhoty): Je to hlavně z důvodu převlečení do suchého.

3) Pantofle: přesun mezi sprchou - závod - auto

4) Banán, nebo nějaký druh sacharidu

5) Klíče od auta/ Mobil / Peněženka

6) Pití
No a teď si jen počkáte na start a užijete si závod. Po závodě vás samozřejmě budou zajímat výsledky. Pár odkazu na výsledky některých závodu dám níže.
Výsledky k závodům série:
Predator race ZDE

Výsledky k závodům:
Gladiator race ZDE

Výsledky k závodům:
Bahňák, Spartan race, Urban challenge, Heroes race: ZDE
Doufám, že článek pomůže nováčkům najít odvahu a zalíbení v extrémních překážkových závodech. Těším se, až se s některými z vás potkám na trati.
Ahoj všem a na viděnou na nějakým závodě