Sacharidové vlny
Kdo chce doopravdy zhubnout nebo tvarovat, sacharidové vlny jsou to pravé pro Vás.
Hned ze začátku musím upozornit na důležitý faktor, žesacharidové vlny jsou jedna z těch těžších diet, co jsem kdy držel. Není to nějaký zázrak, jak si můžeme někde přečíst. Jedna se o dietu, za kterou stojí tvrdý režim, sebe kontrolování a odříkání. Má to i své kladné stránky, za tvrdou dřinu sklidíte opravdu pěkné ovoce.
Sám jsem tuto dietu na sobě „otestoval“, a dole krásných 8kg (bez svalů). Věc, které se lidi obávají po skončení diety, je tak zvaný „JO JO efekt“.
Nejprve bych měl asi jednoduše popsat, proč „JO JO efekt“ vzniká nebo objasnit alespoň jednu z příčin vzniku tohoto nepříjemného efektu. Nejjednodušší vysvětlení bude při uvedení reálného případu. Muž váží 113 kg. Jídelníček neřeší, jí na co má chuť a kdy má chuť. Rozhodne se to změnit. První, co udělá (jako 90% lidí), tak zmenší dávky jídla. Nejčastěji svou denní dávku několikrát zredukuje. První dny začne opravdu hubnout, během prvního měsíce zhubne třeba 5kg. Má radost, jak jdou kila dolů a tuto dietu drží dál. Další měsíc jde na váhu, ale co to? Váha je stejná, a tak to jde do kolečka. Po nějaké době bez výsledků zmizí motivace a chuť tuto dietu držet. A vrátí se do svého původního jídelníčku, ale už s nějakým režimem. Po týdnu jdou kila zpět a jdou stále výš.
Teď vysvětlím proč:
1) Proč první týden shodil:
Zaprvé v prvním měsíci dochází k uvolňování glykogenové zásoby spolu s vodou. Poměr glukózy a vody je něco kolem 1g/4g, což není zrovna málo a je opravdu u hmotnějšího člověka reálné snížením této zásoby dát dolů i 3 kg za měsíc. Dále bylo tělo naučené pracovat s příjmem energie, kterou dostávalo po dlouhou dobu (období před dietou),  například 3000 kcal. Muž snížil dávky jídla a tento příjem zmenšil třeba o 1500  kcal. Tělo dostalo „šok“ a rozdíl v energii se snažilo dohnat ze zásob.
= úbytek váhy + vyprázdnění střev.
2) Proč další týdny kila dolů nešla:
Zaprvé rezerva glykogenu byla vyčerpána a za druhé je bohužel lidské tělo zázrak přírody. Říkám bohužel, ale myslím to pouze v době držení diety. Organismus se dokáže rychle adaptovat na danou situaci. Tato adaptace netrvá déle než několik dní. Tedy v tomhle případě jsme mu sáhli na příjem potravy. Po adaptaci organismus začne pracovat s tím málem, co mu dáváme a na zásoby nesahá, ba naopak, když má něco navíc, hned to uloží, kdyby mu náhodou hrozil menší příjem jídla. Můžeme to nazvat zvířecí pud sebezáchovy. Když tedy jedinec nebude cvičit a bude pouze držet brutální dietu (nejíst), výsledek bude nulový a muž bude velice unavený.
3) Proč kila po dietě šla nahoru, možná něco navíc:
Bez úbytku váhy člověk opravdu přestane mít motivaci a začne opět jíst „normálně“, jsme přece jenom lidi, a co by jsme z toho života měli, co? Jenže organismus byl naučený po dobu diety pracovat s menším množstvím energie a teď dostane o dost víc. Co tedy s přebytkem? Ano, správně, tělo si ho uloží. A než se tělo opět adaptuje na daný příjem, kila jsou zpět a někdy i více. Za další se doplní glykogen rezerva i s vodou, což klidně opět bude dělat 3 kg za 14 dní.
Vědci si zatím nejsou jistí, co to vlastně JO JO efekt je, ale jedna z příčin je popsána výše.
Ted si trochu popovídáme o sacharidových vlnách.
Název sacharidové vlny se skládá ze dvou slov.
První slovo jsou SACHARIDY.
Jsou jedny ze tří složek, ze kterých tělo dostává energii. Zbylé dvě jsou tuky a bílkoviny. Tato dieta pracuje hlavně se sacharidy. Na každý den v týdnu máme přesné množství sacharidů s konstantním množstvím bílkovin.
Druhé slovo je vlna
Můžeme si představit opravdu vlnu, která jde od bodu X (nejnižší hranice) pomalu k bodu Y (nejvyšší hranice) a prudce zpět do bodu X. Můžeme si to představit jako zuby pily.
Rozdělení sacharidových vln podle počtu vrcholů
1) Jednovrcholové
První den se začíná na nejnižší úrovni sacharidů (u žen to jsou dva dny), pak následuje pozvolné zvyšování až do posledního dne, kdy máme maximální množství sacharidů. Po tomto dni následuje prudký pokles sacharidů, opět na nejnižší úroveň.
2) Dvouvrcholové
Princip je stejný jako u jednovrcholových, s rozdílem místo jednoho vrcholu tu máme dva. V pondělí začínáme na nízké dávce sacharidů, do středy dochází k navyšování dávky. Ve čtvrtek spadne příjem na nízký počet sacharidů a potom znovu navyšujeme. Tedy v jednom „cyklu“ máme dva vrcholy.

Rozdíl mezi nimi máme vysvětlený, ale který si vybrat? Jednovrcholové vlny jsou jednodušší na dodržování, ale úbytek váhy není tak velký. Můžeme říct, že jsou o trochu zdravější, než dvouvrcholové. Dvouvrcholové jsou opravdu těžké jak na psychiku, tak i na dodržování. Tělo dostává opravdu šoky téměř denně, cítíte se celkem unaveni, ale výsledek je o poznání větší.
Proč to funguje?
Při této dietě se tělo nedokáže pořádně adaptovat a dostává během celé diety „šoky“ a pořád spaluje. Proto po celou dobu držení diety hubneme. Vlnit se dá ale i s bílkovinami, ale o tomto je zase jiný článek. Ale i na tento druh diety umí náš šikovný organismus reagovat. A proto doporučuji maximálně 3 týdny tuto dietu držet. Déle je to zbytečné a nezdravé.

Co po vlnách? A odstranění JOJO efektu.
Po vlnách je vhodné na nějakou dobu držet běžně hubnoucí jídelníček, který není tak přísný, ale nedovolí Vám přibrat a tělo se pomalu adaptuje na daný příjem potravy.
Pokud opět budete nekontrolovaně jíst, co hrdlo ráčí, kila půjdou nahoru, ale to nedávejte za vinu dietě. Pokud budete jíst normálně a zdravě, jak se říká s „Mírou“, bude vše v pořádku.